band.pl

zespół

Nota Mentula

Nota Mentula

art-punk

www.notamentula.com

501822557

Łódź (łódzkie)

Ostatnie logowanie: 04 października 2006

Data rejestracji: 04 października 2006

Licznik odwiedzin: 2635

opis

Zespół NOTA MENTULA powstał w czerwcu 1993 roku w Łodzi. Założycielami zespołu byli: Jaro - pierwszy gitarzysta i wokalista, Zulus - perkusista, grajšcy w zespole do dziś. Po kilku próbach dołączył do nich Maślan - gitara basowa.
W początkowym okresie działalności zespół grał skocznego i melodyjnego punk rocka. Wystąpił wtedy na kilku przeglądach. Fragment wideo jednego z koncertów z tego okresu znajduje się w dziale AVI. Główne wzorce i inspiracje w tym okresie to zespoły takie jak Dezerter czy Proletaryat.
Przez zespół przewinęło się w tym czasie wielu muzyków. W roku 1997 skład zespołu się ustabilizował, miejsce Maślana, który odszedł z zespołu zajął Zdola. Na drugiej gitarze zaczął też wtedy grać Goomiś.
W tym okresie zespół z powodzeniem koncertował. W Łodzi w tym okresie częstym miejscem koncertów kapeli był klub Węglowa C4. W tym składzie zespół rejestruje demówkę "Nr 1".
W roku 2002 z zespołu odchodzi Jaro. Pozostali muzycy zespołu postanawiają na czas nieokreślony zawiesić działalność. Spotykają się ponownie po półrocznej przerwie. Wtedy to do Zdoli i Zulusa dołączają dwaj nowi gitarzyści: Mikuś i Młody oraz wokalistka - Aśka. Zespół w tym składzie wykonuje zarówno stare piosenki jak też i nowe kompozycje.
W nowym składzie zespół zaczyna koncertować w małych pubach, jak między innymi klub muzyczny Dekompresja w Łodzi. Zespół występuje też kilkukrotnie na imprezach odbywających się na powietrzu, jak np. Dni Głowna czy Dni Kwiatkowic.
Pod koniec 2002 roku do zespołu dołącza wokalista Zeus. W tym składzie zespół występuje na Wielkiej Orkiestrze świątecznej Pomocy w Głownie, jak też w klubach i pubach. W Łodzi bardzo dobrze zostają przyjęte występy zespołu w klubie muzycznym Dekompresja.
W lutym 2003,już z dwójką wokalistów, zespół nagrywa w amatorskim studio nowe demo. Część utworów z tego nagrania można znaleść w dziale MP3, natomiast cały materiał z tej sesji nagraniowej dostępny jest na wydanej własnym sumptem płycie "Demo 2003".
W kwietniu 2003 ukazał się w telewizji TOYA, w programie "Kotłownia", który prowadzi Sławomir "Słoń" Macias, krótki reportaż z udziałem zespołu NOTA MENTULA. Fragment tego programu dostępny jest w postaci pliku wideo w dziale AVI.
W tymże miesiącu zespół nawiązuje współpracę z "Fundacją Ulicy Piotrkowskiej", podpisując kontrakt na występy podczas imprez organizowanych przez tę fundację. Współpraca ta owocuje już w maju dwoma godzinnymi koncertami na "święcie Łodzi" na scenie ustawionej na ulicy Piotrkowskiej.
Z początkiem lipca 2003 zespół rozpoczął nagrywanie materiału na płytę w profesjonalnym studio nagraniowym w Łodzi na ulicy Mackiewicza. Nagrania zostały ukończone w sierpniu. Materiał ten ukazał się na wydanej własnym sumptem płytce "Chłopcy z Nienacka". W dziale AVI znaleść można klipy zrealizowane do dwóch piosenek z tej demówki.
We wrześniu z zespołu odchodzi gitarzysta - Młody. W październiku na jego miejsce przychodzi nowy gitarzysta - Veedmo.
Także w październiku Nota Mentula występuje w Funaberii razem z Pidżamą Porno. Koncert bardzo udany, dobre przyjęcie przez publiczność pidżamową.
W listopadzie 2003 zespół koncertuje razem z legendą polskiej sceny punkowej, zespołem KSU. W tym też miesiącu telewizja RetSat1 rejestruje nasz koncert w Dekompresji. Materiał ten ukazuje się na antenie tej stacji.
Styczeń 2004 to tradycyjnie występ na Wielkiej orkiestrze świątecznej pomocy. Początek roku 2004 obfituje też w serię udanych koncertów. W lutym zespół wchodzi do studia i nagrywa trzy utwory, które puźniej ukazują się na wydanym własnym sumptem singlu "Rewolucja".
Pierwsza połowa roku 2004 to także kolejne zmiany składu. Wokalistę Zeusa zastępuje Sasquach, natomiast na miejsce gitarzysty Mikusia przychodzi Kuba, gitarzysta The Stylacji.
Pierwszy koncert w nowym składzie odbywa się 26 sierpnia na Punkowej Łodzi Podwodnej. Dzień wcześniej w TV Toya w programie "Kotłownia" ma miejsce także premiera telewizynja klipu do piosenki "Trupy". Klip ten dostępny jest w dziale AVI.
W październiu 2004 z zespołu odchodzi gitarzysta Veedmo. Niedługo puźniej z zespołem żegna się basista - Zdola i gitarzysta - Kuba.
W grudniu 2004 stabilizuje się nowy skład zespołu. Do Aśki, Sasquacza i Zulusa dołšcza nowy gitarzysta - Mike i basista - Maciek. W tym składzie zespół z powodzeniem koncertuje. Na poczštku 2006 roku z zespołu odchodzi Sasquacz, a rolę wokalisty bierze na siebie dodatkowo basista, Maciek. Od tej chwili zespół funkcjonuje w czteroosobowym składzie.
Dwójka wokalistów bardzo wzbogaciła warstwę brzmieniową zespołu, lecz utwory wykonywane przez zespół nie straciły na zadziorności. Buntownicze teksty i ostra muzyka to najlepsza wizytówka kapeli. Obecnie zespół NOTA MENTULA można zaliczyć do szerokiej rzeszy zespołów punk-rockowych, chociaż członkowie zespołu twierdzą że muzyka przez nich wykonywana to "art-punk". Zespół posiada w swoim repertuarze zarówno ostro brzmiące utwory jak i ballady, o czym można się przekonać posłuchawszy ich na koncercie.

komentarze
brak
dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ się lub ZAREJESTRUJ jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie.

Rozdzielczość: 1024 | 1280