band.pl

zespół

AKURAT

AKURAT

rock, ska, reggae, punk

Ostatnie logowanie: 26 marca 2007

Data rejestracji: 26 marca 2007

Licznik odwiedzin: 3468

opis

AKURAT jest jednym z najczęściej koncertujących zespołów w Polsce. W ciągu trzech ostatnich sezonów grali prawie po 100 koncertów rocznie. Grali w Niemczech, Holandii, Norwegii, Czechach i Słowacji. Są obecnie prawdziwą gwiazdą rynku niezależnego i jedną z najpopularniejszych formacji środowiska akademickiego.

Głównym atutem AKURAT jest ich twórczość własna, wymykająca się wszelkim klasyfikacjom. Jedni przywołują legendy reggae (Daab i Gedeon Jerubal). Inni widzą w nich spadkobierców Mr.Zooba lub Kazika, Kultu a nawet UB40. Wypracowali swój własny rozpoznawalny już styl. W ich muzyce jest ogromny ładunek pozytywnej energii i radości grania. Sami swą twórczość nazywali kiedyś poezją "ska-kaną". Z jednej strony grają rock z dużą domieszką muzyki ska. Z drugiej strony ich przewrotne teksty to zgrabne, pełne humoru "wierszyki" opisujące rzeczywistość, tę dużą i małą. W ich repertuarze trafiają się również piosenki napisane do wierszy wielkich polskich poetów Kazimierza Wierzyńskiego i Juliana Tuwima.

Grupa AKURAT powstała w Bielsku-Białej, w 1994 roku. Założyli ją ówcześni uczniowie i studenci – przyszli graficy, filmowiec, aktor i dwaj muzycy "po szkole". Od tego czasu skład, zmienił się bardzo niewiele i dzisiaj zespół tworzą - Tomasz Kłaptocz (śpiew, trąbka), Piotr Wróbel i Wojciech Żółty (gitary), Przemysław Zwias (saksofon, flet), Ireneusz Wojnar (bas) i Łukasz Gocal (perkusja). Ich zawodowa kariera rozpoczęła od kilku amatorskich przeglądów. Nieco później trafili na Przystanek Woodstock – największy festiwal muzyczny w Europie - gdzie grali trzykrotnie (1998, 1999, 2001). Potem były inne festiwale – m.in. Hunter Fest, Jarocin, Przystanek Olecko, FAMA, Regałowisko czy Hrahovka, Skateboard Fest, Punk do Police, Mish & Mash Party w Czechach. W 2001 roku nagrali pierwszy album "Pomarańcza" - przeboje: "Hahaczyk", "Espania", "Droga długa jest" i "Lubię mówić z Tobą". Drugą płytę "Prowincja" wydali własnym sumptem – piosenki: "Wiej-ska" i "Do prostego człowieka" trafiły na listy przebojów. Wiosną 2006 roku ukazał się ich trzeci album "Fantasmagorie" oraz reedycje poprzednich płyt, które uczynił z nich gwiazdę rozpoznawalna nie tylko w Polsce.

Dzisiaj AKURAT to profesjonalna grupa, która nic nie straciła ze swej młodzieńczej witalności. Zespół gra ostrzej niż na początku, zdecydowanie rockowo, jednak nadal sięga po figury rytmiczne rodem ze ska i reggae. Charyzmatyczny wokalista, świetnie brzmiące dęciaki, rasowi gitarzyści i sprawna sekcja rytmiczna stanowią dzisiaj o sile zespołu.

komentarze
brak
dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ się lub ZAREJESTRUJ jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie.

Rozdzielczość: 1024 | 1280