band.pl

zespół

Demer di

Demer di

rock progresywny

www.demerdi.net

Warszawa (mazowieckie)

Ostatnie logowanie: 10 września 2009

Data rejestracji: 29 sierpnia 2007

Licznik odwiedzin: 2221

opis

„Demer di” to z języka tatarskiego Dolina Przywidzeń – nazwa doliny w górach południowego Krymu. Według karaimskiej legendy na jej zboczach miał mieszkać kowal, który pogardzał ludźmi i przekonany o swym wyjątkowym talencie chciał wykuć w skale i powołać do życia nową rasę ludzką. W ten sposób w całej Dolinie wykuł setki kamiennych ludzkich postaci. Nigdy jednak niebyło dane im ożyć, kowal bowiem tak zapamiętał się w swej pracy, że zmarł z wycieńczenia zanim tchnął oddech życia w swoje dzieci. Ale kamienne słupy pożądają życia i polują na samotnych wędrowców, wysysając z nich dusze. Nigdy nie będą jednak mogły ożyć, a wędrowcy zamieniają się w skały i dołączają do kamiennego cmentarzyska.

Zespół istnieje od 2002 roku. Jego muzyka to połączenie rocka progresywnego z psychodelią, elementów jazzu ze schizofrenicznym sonoryzmem. W poszukiwaniu nowych pokręconych brzmień wychodzi daleko poza tradycyjną sferę rocka. Bogate i urozmaicone brzmienia klawiszy i gitary oraz niebanalna harmonia mogą budzić skojarzenia z Pink Floyd, King Crimson czy Toolem. Rozbudowane kompozycje oraz poetyzujące teksty trącące absurdem i dekadencją sprawiają, że muzyka Demer di nie jest łatwa w odbiorze, ale nie brak jej też mocnego rockowego uderzenia. Koncertom często towarzyszą projekcje slajdów, które tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Demer di zagrał jak dotąd kilkadziesiąt koncertów. Występował w wielu warszawskich klubach (Proxima – koncert przed Closterkellerem, Progresja, Galeria Off, Jadłodajnia Filozoficzna, Diuna, Aurora, Metal Cave, Przestrzeń Graffenberga, Kopalnia i in.), domach kultury (m.in. DCPK, Dom Kultury Śródmieście), a także poza Warszawą – w Piasecznie, Legionowie i Warce na imprezie Reaktor 4 przed zespołem Tymon & Transistors. W kwietniu 2005 roku zespół zdobył trzecią nagrodę na XVIII Przeglądzie Piosenki Amatorskiej PEPE w Piasecznie. Demer di należy do stowarzyszenia Praska Fala Dźwięku (PFD). Utwór „Zaćma” otwiera dwupłytową składankę PFD. W ostatnich miesiącach Demer di dołączył do Interaktywnej Nieformalnej Grupy Artystycznej INGAI.

Zespół wydał w 2004 r. płytę [Custom], nagraną i wyprodukowaną własnymi środkami, zawierającą prawie 80 minut muzyki, a obecnie jest w trakcie nagrywania drugiej płyty (3 utwory są już dostępne na płycie demo). Oprócz tego dostępne są nagrania live z dwóch koncertów. Płyty można kupić przez internet na stronie zespołu lub na koncertach.

MP3
zdjęcia
  • 3012a5431de8014e9abe8a05b609b292.jpg
komentarze
brak
dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ się lub ZAREJESTRUJ jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie.

Rozdzielczość: 1024 | 1280