Forum

Basista & Inżynier Dżwieku poszukuje zespołu do współpracy
Liquid Skies
Postanowiłem wrócić do Polski, wiec poszukuję zespołu do konkretnej współpracy. Mam wieloletnie doświadczenie jako basista (studio, koncerty, festiwale, itd.) i doświadczenie jako Inżynier Dżwięku pracując i wykładając w California Recording Institute w San Francisco.

Jestem kreatywnym "luzakiem", aczkolwiek ambitnym muzykiem, więc proszę o poważne oferty.
Moja biografia i nagrania są na stronie http://www.myspace.com/europeanbass
Będąc w Polsce moimi miejscami zamieszkania będą Wielkopolska i Lubuskie.
English version
***I was born in Poland (Poznan) in a musical family. Begun music studies in early years under supervision of my father. Teenage years spent studying classical guitar. After arriving in Unites States continued my music performance studies (Jazz) at Roosevelt University in Chicago (thanks to Ty Hanson). While in Chicago performed in various groups playing variety of styles. Also while in Chicago, I recorded an album with "Ena Boy". Song from that album was featured as a soundtrack in a movie titled "Restless Hearts". *** After moving to California I joined "Castles In Spain" (1995-2000) with whom performed throughout California & Las Vegas, including 'Monterey Pop-Rock Festival'. Released 1 album with "Castles In Spain" (self titled). Performed with San Francisco's surf rock band "The Torpedoes". Was an original member of Progressive Art Rock band called "RELIC" (2001-2004) with whom released 2 albums ('Relic', 'Only Dreams') and performed throughout California.

Worked as an Instructor & Sound Engineer with legendary producer Eddie Kramer (Led Zeppelin, The Beatles, Jimmy Hendrix) at California Recording Institute in San Francisco.

*** Performed at music festivals including: "Monterey Pop-Rock Festival", "Nowhere By Nowhere", "E.A.T.M.", "Woodstock".

My gear includes:

Carvin IP6P (6 string)

BC Rich Mockingbird (4 string fretless)

Fender Precision (4 string)

Amps: Ampeg Portaflex B-18 (1960's)
Hartke 3500 with Hartke 6x10 speakers

Various effects/MIDI including:
Alesis, MXR, Boss, Source Audio, E-mu Proteus World, Ensoniq TS-10

Records using Logic Studio, Studio One & Blue Microphones.

Bass Player & Sound Engineer (studio): "Ana Boy" (Chicago 1992-1994), "Castles In Spain" (San Francisco 1995-2000), "Torpedos" (San Francisco 2002), "Relic" (San Francisco 2002-2005), "Liquid Skies" (San Francisco since 2007).

Sound Engineer (live): "Kabaret OTTO" (San Francisco, Martinez, San Jose 2001), Irena Jarocka (San Francisco 2003), "Eleni" (San Jose 2004), Stan Borys (San Francisco, Martinez, Walnut Creek 2006, 2008).

19:28
03 grudnia 2012

odpowiedzi: 0

licznik kliknięć: 1014

Powrót do forum

Rozdzielczość: 1024 | 1280