band.pl

zespół

HWSC

HWSC

Rock & Roll

www.HWSC.pl

791-33-70-66

Wrocław/Warszawa (dolnośląskie)

Ostatnie logowanie: 20 stycznia 2012

Data rejestracji: 28 sierpnia 2010

Licznik odwiedzin: 2706

opis

Mówią o sobie, że są zespołem rock’n’rollowym. W ich przypadku formuła ta jest jednak bardzo pojemna i skrząca się różnymi odcieniami. Właśnie to stanowi o rozpoznawalnym od pierwszych dźwięków, jedynym w swoim rodzaju stylu grupy. Gitarzysta o image i sposobie gry wywiedzionych od Andrzeja Nowaka i Zakka Wylde, wokalistka która na scenie raz jest Edyty Geppert, a raz Korą z Maanamu czy Małgorzatą Ostrowską z Lombardu. Do tego sekcja rytmiczna: gustujący w ciężkim metalu perkusista i basista o jazzowym zacięciu. Wszystko to decyduje o niepodrabialnym stylu HWSC.
Historia grupy zaczęła się w styczniu 2009 roku od gitarzysty Kuby "Gołębia" Gołębiowskiego i splotu niesamowitych zbiegów okoliczności. – Na gitarze gram właściwie od zawsze - mówi Gołąb. – Zanim Trafiłem do Wrocławia, w moim rodzinnym mieście – Sochaczewie, zmontowałem 3 lub 4 grupy. Przełomowym momentem w jego życiu był koncert TSA, na który zabrał go ojciec. – Miałem 12 lat i to było jak strzał w głowę. Aż przysiadłem gdy przyłoili. Siedziałem tak do końca koncertu, oczu nie mogąc oderwać.
Do dziś Andrzej Nowak jest jego mistrzem. Podobnie jak Zakk Wylde. Równie wielkim wydarzeniem był dla niego koncert BB Kinga w Pradze. – Dopiero wtedy dotarło do mnie w pełni jak ważne w muzyce są emocje.
Gitarzysta ma specyficzne podejście do muzyki. - Na dany moment jestem w stanie zafascynować się jednym artystą, poznać i przyswoić sobie wszystko z jego gry i pójść dalej. Tak było na przykład z grupami AC/DC, Black Label Society czy nawet Dimmu Borgir i Rammstein. Czegokolwiek bym jednak nie tkną, cokolwiek nie zrobił, wszystko to wraca jednak w końcu do bluesa – opowiada.
Gołąb nie ukrywam, że idąc na studia, wybrał Wrocław, bo jak słyszał, tam właśnie znajdzie największa liczba utalentowanych muzyków. Na dzień dobry dał ogłoszenie. Zgłaszali się różni ludzie, jednak cały czas nie byli tymi, których poszukiwał Gołąb. Przełom nastąpił, gdy podjął naukę w prywatnej szkole muzycznej Rock’n’Heavy we Wrocławiu. Trafił pod skrzydła muzyka jazzowego Bogdana Skiedrzyńskiego, który stwierdził, że do umiejętnościom i oczekiwaniom gitarzysty jest w stanie sprostać tylko inny uczeń tej szkoły - perkusista Jakub "Jasza" Matusiak.
Jasza, rasowy „metalhead” jest niewątpliwie człowiekiem, który dla muzyki gotów jest zrobić wiele. Pochodzi z Jeleniej Góry. Przez 5 lat dojeżdżał na lekcje w szkole muzycznej – dwie godziny w jedną stronę. Wielki miłośnik ogólnie pojętego metalu, lekcje pobierał u muzyka jazzowego. Grał też na perkusji muzykę klasyczną. Nic dziwnego, że jest perkusistą więcej niż wszechstronnym.
Panowie zaczęli grać w sali prób szkoły Rock’n’Heavy. Aby mieć do niej dostęp, pracowali jako ludzie od wszystkiego: odkurzali, rozstawiali sprzęt itd. Wciąż było ich jednak tylko dwóch. Na wokalistkę Aleksandrę Pawlik, trafili dzięki pierwszemu z serii dziwnych zbiegów okoliczności. Kiedy Kuba miał jakieś 13 lat poznał przez GG dziewczynę z Wrocławia. Karolina była sympatyczna, grała na gitarze, szybko znaleźli wspólny język. To właśnie ona przesłała mu nagrania Oli. – Szczęka mi opadła. To było jak nagranie profesjonalnego, zawodowego artysty – wspomina. Szybko porzucił plany, aby HWSC był męskim rockowym zespołem i Aleks dołączyła do składu.
Aleksandra Pawlik od dziecka uczęszczała na zajęcia wokalne. Specjalizowała się jednak głownie w poezji śpiewanej. – Uwielbiałem Edytę Geppert, Kasię Groniec, Edith Piaf – mówi. – W liceum zaczęłam słuchać punka, Alice Coopera, Guns&Roses, pomyślałam o realizowaniu się w nieco ostrzejszej muzyce. Zaczęłam kompletować skład. Karolina, którą Kuba poznał przez GG, miała być moją gitarzystką.
Ta właśnie droga zaprowadziła ją do HWSC. – Wiele osób pyta mnie, jak ja, dziewczyna wyrosła z poezji śpiewanej odnajduję się w takiej muzyce. Po prostu w rock’n’rollu są tak samo wielkie emocje. W obydwu przypadkach śpiew opiera się na przeżywaniu muzyki – mówi.
Pozostała jeszcze kwestia basisty i tutaj również zadziałał zbieg okoliczności. Gołąb wspomina, że Mateusza Biegaja poznał po raz pierwszy na imprezie w Jaworkach w trakcie warsztatów muzycznych. Była 5 rano, a przyszły basista grupy siedział w pokoju ubrany w szkocki kilt i pijąc absynt, słuchał death metalu. To musiało zapaść w pamięć. Wielkie było zdziwienie Gołębia, gdy 2 lata później Aleks przyprowadziła ze sobą Biegaja, którego znała jeszcze z podstawówki, oznajmiając, że to właśnie będzie basista HWSC. Basista uczy się w szkole jazzowej. Słucha naprawdę różnej muzyki, od jazzu, poprzez Ewę Demarczyk, aż do wspomnianego death metalu. – Wszystkie te spotkania i znajomości dążyły do jednego punktu – śmieją się członkowie grupy. – Punkt ten nazywa się HWSC.
Znaczenia nazwy zespół nie zdradza. Napisać jednak trzeba, że przez pewne skojarzenia muzycy mieli niejednokrotnie zabawne spotkania z policją. – Wracamy sobie na przykład nocą z próby i jesteśmy rutynowo legitymowani – opowiada Gołąb. – nawiązuje się rozmowa. Mówimy że gramy w zespole, taką to a taką muzykę. Pada pytanie o nazwę grupy. Mówię: HW... i nagle policjant czerwienieje. – Co?! – pyta podniesionym głosem. Ja kończę: S.C. i wtedy funkcjonariusz z ulgą wypuszcza powietrze.
Skład grupy ustabilizował się w lutym tego roku. HWSC nie schodzą z obranej na początku drogi - łączą wszystko co w rocku najlepsze, tworząc bezkompromisową, żywą muzykę, a ich koncerty mają niezwykłą oprawę. Zdobywają sobie tym uznanie, wszędzie gdzie tylko się pojawią. Dodatkowym atutem HWSC jest warstwa tekstowa. Zespół raz przemawia językiem prostym, szorstkim i dosadnym, by za chwilę uderzyć w bardziej liryczną i poetycką nutę.

MP3
zdjęcia
  • fc39498575997f16e8d9d4cb7f876c36.jpg
  • a3cb028752de37be1a58859e911d77cf.jpg
  • d339743758784c1b5ab2d044310a6a8f.jpg
  • 48de92efdd5ef57545efaf3a98aa2afc.jpg
  • ea9c39cd260f8707636375ce905f3ef6.jpg
  • 829964101676d49d86068c9458bdda89.jpg
  • 9a7daef04869220ab79c8847400dfbe8.jpg
  • 732c2f5050cf376090a234943a721704.jpg
komentarze
brak
dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ się lub ZAREJESTRUJ jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie.

Rozdzielczość: 1024 | 1280