A A A

Kultowy Ankh powraca na Śląsk!

Newsy | NEWSY ZESPOŁÓW

Kultowy Ankh powraca na Śląsk!
KULTOWA grupa Ankh, pierwszy zespół Michała Jelonka, powraca na Śląsk – w najbliższym czasie zagra w Bielsku-Białej.
Ankh to polski zespół muzyczny, który omijając progresywną konwencję, próbuje wzbogacić rocka elementami muzyki folkowej oraz klasycznej. Jego nazwa pochodzi od starożytnego symbolu egipskiego – krzyża życia, atrybutu bogów ,talizmanu przywracającego równowagę ciała i duszy.
Zespół powstał w 1991 roku w Kielcach. Na początku występował w składzie: Piotr Krzemiński, Krzysztof Szmidt, Jacek Gabryszek i Michał Jelonek. Pierwszym sukcesem grupy było zdobycie głównej nagrody na II Rock Festiwalu w Kielcach w lipcu 1993. Miesiąc później wystąpili na festiwalu w Jarocinie. Zespół dwukrotnie został laureatem Złotego Bączka, czyli nagrody publiczności festiwalu Przystanek Woodstock. Miało to miejsce w latach 1996 i 1997.
27 lutego 2008 zespół Ankh otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Nagroda została wręczona na otwarciu targów Kultura i Edukacja w Sali Konferencyjnej Targów Kielce. Tego samego dnia odbył się specjalny, transmitowany na żywo, koncert Ankh w Radiu Kielce.
Zespół ma na swoim koncie cztery albumy studyjne, a także trzy koncertowe, w tym jeden nagrany w Rio de Janeiro.
Obecnie zespół pracuje nad nową płytą, która powinna ukazać się na końcu bieżącego roku.

Wraz z Ankh, na koncercie w Bielsku-Białej, zagra kolejna ‘jarocińska legenda’, zespół Opozycja.

Opozycja została założona w 1984 roku w Wodzisławiu Śląskim. Zaczynała od punk rocka,ale z czasem zwrócili się w stronę tzw. zimnej fali (cold wave) i postpunkowej alternatywy .
Pierwszy raz dla większej publiczności wystąpili na festiwalu Poza Kontrolą w Warszawie. Po występie na jarocińskim festiwalu w 1988 roku- numer "Szczelnie Okryty Obojętnością" ukazał się na trzypłytowym wydawnictwie winylowym, dokumentująym ten festiwal.

W 1989 roku kapela była laureatem Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie oraz stałym gościem na wielu ważnych festiwalach w Polsce jak choćby katowickie Odjazdy czy Rock Noc w poznańskiej Arenie.

Utwory -"Krew Bohaterów" "Wiara" "Kolory" oraz "Nocny Gość Władysława B." stały się przebojami kultowej Rozgłośni Harcerskiej. W latach 90-tych Opozycja przestała istnieć .
W zeszlym roku (2014)zespół reaktywował się i koncertuje w różnych miastach,przyciągając wielu fanów -"starych" i nowych .

Trzecim zespołem, który zaprezentuje się tego wieczoru na scenie, będzie Dance on Glass.
Zespół został założony w 2000 przez Anię Blomberg - wokal, klawisze, Chris’a Smith’a - bas i Gerard’a - gitary, programming. Na początku grali tradycyjny gotyk, z użyciem automatu perkusyjnego.

Po przeprowadzce z Londynu do Devon, Ania kontynuowała pracę nad tym projektem razem z mężem, Dave’m Blombergiem (New Model Army). Początkowo Dance On Glass było przede wszystkim projektem studyjnym,jednak po wydaniu pierwszego singla zespół otrzymał wiele propozycji koncertowych i musiał skompletować pełny skład, początkowo z muzykami sesyjnymi.

Koncertowy skład ustabilizował się na początku 2003 roku. Do Ani i Dave'a dołączyli: Simon Rippin (ex-Fields of the Nephilim) na perkusji i Steve Cooper na basie.

Latem 2002 Dance On Glass zagrali na festiwalu Castle Party w Bolkowie. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony fanów jak i prasy muzycznej. W relacji z festiwalu na holenderskiej stronie http://www.rockezine.com możemy przeczytać: „Ten polsko-angielski zespół jest bez wątpienia lubiany w Polsce, co nie powinno dziwić, ponieważ Ania Blomberg […] śpiewała wcześniej w Batalion d’Amour, znanej kapeli dark goth/rock. […] Kiedy grali 9, ostatni utwór tłum przed sceną dosłownie oszalał i to był wspaniały widok! Nietypowy głos Ani wspaniale współgrał z muzyką.
Cały występ udowodnił, że Dance On Glass to zespół powyżej przeciętnej.”

Utwór „Flying” znalazł się na kompilacji “Castle Party 2002,” razem z kompozycjami New Model Army, Project Pitchfork, Fading Colours, Das Ich etc.

W 2003 roku Dance On Glass podpisalo kontrakt z Metal Mind Productions, czego owocem był debiutancki
album zespołu, Daydreaming. Po wydaniu Daydreaming, grupa zaczęła intensywnie koncertować, zagrała m.in na najważniejszym festiwalu dark w Europie, Wave Gotik Treffen w Lipsku,trasę po Wielkiej Brytanii jako support All About Eve (zakończoną koncertem w londyńskiej Astorii), trasę po Polsce, i kilka koncertów w Niemczech. Zespół, już w pełnym składzie i z żywą perkusją, nagrał kolejne trzy utwory; 'Hopeless Moments', 'Slave' i 'Feel Like...'. Z kolei utwór 'Dying so Slowly, napisany wspólnie z Peterem Guellardem (Blitzkrieg, Pornografia) ukazał się na kompilacji Castle Party 2003.

Grupa zakończyła działalność w 2004 roku, do jej reaktywacji doszło na początku 2015 roku.
 
Data dodania: 05:08, 21 maja 2015 autor: boxmusicbytom
 
komentarze
brak
dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ się lub ZAREJESTRUJ jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie.

Rozdzielczość: 1024 | 1280