A A A

„Janosik21” z muzyką na żywo w wykonaniu KWARTETU JORGI.

Newsy | FESTIVALE / PRZEGLĄDY

„Janosik21” z muzyką na żywo w wykonaniu KWARTETU JORGI.
23 marca 2011 godz.20.00 Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7 we Wrocławiu KWARTET JORGI zaprezentuje własną muzykę do JANOSIKA - pierwszego słowackiego filmu pełnometrażowego, nakręconego w 1921 roku.Pokaz odbędzie się w ramach Ethno Jazz Festival.

23.03.11 godz.20.00 Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
bilety: 40 zł – I miejsca, 30 zł – II miejsca, 20 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)
rezerwacje:

Strona www:
http://www.ethnojazz.pl/2011/02/14/janosik-21-n...-23-03-11/


-----------------------------------------------------------

JANOSIK reż. Jaroslaa Jerry Siakel (1921)
Pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa... debiutantów. Reżyser i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w... garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Jánošík 21 to nie tylko pierwszy film o słynnym zbójniku, ale także pierwszy słowacki film pełnometrażowy. Sam film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów.
...Grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadane przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy.
Historia pokazana w filmie to w całości retrospekcja - narracja starego pasterza, który trójce turystów opowiada o legendarnym bohaterze ludowym Juraju Jánošíku.


KWARTET JORGI to legenda polskiej sceny folkowej, jego trzon stanowią bracia Maciej (instrumenty dęte) i Waldemar Rychły (gitara). Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polsce jeszcze nikt nie słyszał. Sam zespół określa swą twórczość jako "muzyka zielonej fali" - połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata - Karpat, Irlandii, Afryki. Jest efektem wielu lat badań (np. rekonstrukcja instrumentów z wykopalisk archeologicznych w Polsce) i wyjazdów np. do Albanii, krajów byłej Jugosławii, Rumunii, na Ukrainę. Grana na żywo ilustracja muzyczna do filmu JANOSIK 21 to, 67 minut folkowej muzyki na motywach góralskich, słowackich i barokowych stworzonych na instrumenty akustyczne - flety, dudy, gitarę, saksofony i bębny.
 
Data dodania: 20:23, 07 marca 2011 autor: Kwartet Jorgi
 
komentarze
brak
dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ się lub ZAREJESTRUJ jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie.

Rozdzielczość: 1024 | 1280