band.pl

zespół

Radogost

Radogost

folk, metal, folk metal

www.radogost.pl

662 306 279

Śląsk Cieszyński (śląskie)

Ostatnie logowanie: 10 kwietnia 2011

Data rejestracji: 17 marca 2011

Licznik odwiedzin: 2427

opis

Formacja Radogost narodziła się w 2006 roku w głowach gitarzysty Łukasza Muschiola (twórcy projektu Immemoratus), który przyjął na siebie także rolę pierwszego wokalisty kapeli, oraz perkusisty Łukasza Goszyka. Obaj muzycy znali się już wcześniej z zespołu Anal Fire, jednak tym razem postanowili zerwać ze standardowymi koncepcjami muzyki metalowej i wprowadzić do niej motywy folkowe. W ten sposób do grupy dołączył skrzypek Jan Musioł.

Początkowo zespół zamierzał skupić się jedynie na nagraniu materiału, który miał znaleźć się w Internecie, jednak szybko pojawiły się okazje do zaprezentowania muzyki Radogosta na żywo. Dzięki temu skład został poszerzony o basistę Adama Gluzę, a zespół zaczął koncertować. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ publika bardzo entuzjastycznie przyjęła kompozycje Radogosta, zaś nieustające pytania o pierwszą długogrającą płytę grupy zmobilizowały członków kapeli do nagrania albumu "Dwa hektary żywego lasu", co nastąpiło jeszcze w 2006 roku. Po tym wydarzeniu do Radogosta dołączył kolejny muzyk - gitarzysta Marian Kolondra.

W latach 2006-2008 nastąpiły dwie zmiany w składzie. Grupę opuścił Adam Gluza, a jego miejsce zajął najpierw Andrzej Spyra, zaś później Bartłomiej Tabak. Był to czas wzmożonej aktywności koncertowej Radogosta. Grupa występowała między innymi z takimi zespołami, jak: Alkonost, Butterfly Temple czy rosyjska Arkona. Wiele koncertów grupa zagrała za granicą, głównie w Czechach i na Słowacji. W 2008 roku został nagrany także drugi album pod tytułem "W cieniu wielkiego dębu", zaś do utworu "Pieśń o rycerzu z Czantorii", pochodzącego z poprzedniej płyty, TVP Katowice zrealizowała teledysk.

W roku 2009 nastąpiły duże zawirowania w kapeli. Skład opuścił Marian Kolondra, którego miejsce zajął grający dotychczas na basie Bartłomiej Tabak, a rolę basisty powierzono Szymonowi Kaczmarkowi. Wkrótce jednak okazało się, że nie wszyscy członkowie zespołu mają taki sam pogląd co do przyszłości Radogosta. Narastający konflikt doprowadził do zawieszenia działalności grupy, a następnie odejścia z formacji Łukasza Goszyka, Bartłomieja Tabaka oraz Szymona Kaczmarka.

Mimo niezbyt optymistycznych widoków na przyszłość, pozostali dwaj członkowie zespołu postanowili grać dalej i podnieść Radogosta z gruzów. W ten sposób, z początkiem 2010 roku, do Łukasza Muschiola i Jana Musioła dołączył ponownie Marian Kolondra, a za perkusją zasiadł Marcin Tatar. Grupa znalazła także nowe miejsce na próby, które początkowo odbywały się bez basisty. Wreszcie jednak i ta rola została obsadzona - nowym basistą Radogosta został Rafał Bujok.

Z końcem 2010 roku Łukasz Muschiol postanowił zrezygnować z wokalu i skupić się na gitarze. Z kolei funkcję "drącego gardło" powierzono doświadczonemu wokaliście, byłemu liderowi rybnickiej formacji Goddess of Sin, Marcinowi Wieczorkowi, który zajął się także warstwą tekstową nowych utworów Radogosta. W ten sposób, w pełnym składzie, zespół wkroczył w rok 2011. Obecnie grupa planuje kolejne koncerty w kraju oraz za granicą. Wkrótce pojawi się też nowy, tym razem angielskojęzyczny album.

SKŁAD:
Marcin Wieczorek (vocal)
Łukasz "Mussi" Muschiol (lead guitar, backing vocals)
Jan "Młody" Musioł (violin)
Marian Kolondra (rhythm guitar)
Rafał Bujok (bass)
Marcin "Talar" Tatar (drums)

zdjęcia
  • 13247bd0699ac328c462d21bf02cf0ef.jpg
komentarze
brak
dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. ZALOGUJ się lub ZAREJESTRUJ jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie.

Rozdzielczość: 1024 | 1280